Ministry of Local Government (MLG)
PRESS RELEASE
20/11/14
PRESS RELEASE

Please be informed that the elections for Members of Ntlo Ya Dikgosi from Designated Regions were held on 14th November 2014.  The results of elections, showing those who will be joining the Ntlo Ya Dikgosi are attached.

Thank you.

RESULTS OF THE 2014 ELECTIONS OF MEMBERS OF NTLO YA DIKGOSI

RESULTS OF THE 2014 ELECTIONS OF MEMBERS OF NTLO YA DIKGOSI FROM DESIGNATED REGIONS

NO.

REGION

 

NAME OF WINNER

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

1

BOBIRWA

Letso Malema

539 010 203

Kgosana (Headman of Record)

Main Kgotla

Molalatau

2

BOTETI

Oreagetse Machilisa

033 018 308

Kgosana (Headman of Record)

Main Kgotla

Mopipi

3

MAHALAPYE

Tshipe F. Tshipe

732 015 503

Moemela  Kgosi (Sub Tribal Authority)

Main Kgotla

Mahalapye

4

SEROWE

Kgomotso Boiditswe

722 915 603

Kgosana (Headman of Record)

Main Kgotla

Topisi

5

TONOTA

Kgosidialwa Moalosi

728 410 702

Kgosana ya Tetlanyo (Headman of Arbitration)

More

Tonota

6

TSWAPONG

Galeakanye Modise

763 010 504

Kgosana (Headman of Record)

Main Kgotla

Sefhare

7

TUTUME

Rapelang Khuwe

503 915 702

Kgosana (Headman of Record)

Marobela

Marobela

8

GHANZI EAST

Justice Moseki

966 671 205

Kgosana ya Tetlanyo (Headman of Arbitration)

Khurakhura

Ghanzi

9

GHANZI WEST

Beslag Lobatse

486 311 808

Kgosi (Sub Chief)

Main Kgotla

New Xade

10

KGALAGADI NORTH

Moeti Monyamane

916 816 205

Kgosana ya Tetlanyo (Headman of Arbitration)

Ga-Mosiiwana

Tshane

11

KGALAGADI SOUTH

David S. Toto

313 319 400

Kgosi (Sub Chief)

Tsabong

Tsabong

12

LETLHAKENG

Itsoseng Gaoonwe

550 111 104

Moemela Kgosi yo Mogolwane (Senior Chief’s  Rep)

Goo-Modimo

Letlhakeng

13

MOLEPOLOLE

Nametso A. Kopelo

692 813 704

Kgosana ya Tetlanyo (Headman of Arbitration)

Kgatleng

Mogoditshane

14

THAMAGA

Colly Cock

276 919 809

Kgosana ya Tetlanyo (Headman of Arbitration)

Masetedi

Kumakwane

15

MAUN

Oleyo Ledimo

669 210 700

Kgosana (Headman of Record)

Maun

Maun

16

NGAMI

Tjazako Munduu

415 114 011

Kgosana ya Tetlanyo (Headman of Arbitration)

Bothatogo

Bothatogo

17

OKAVANGO

Disho Ndhowe

553 618 602

Kgosana (Headman of Record)

Seronga

Seronga

18

NGWAKETSE WEST

Kekailwe M. Tefiso

107 711 206

Moemela Kgosi (Chief’s Representative)

Letsaga

Sekomoa

19

MOSHUPA

Makwa Thebe

524 317 406

Kgosana ya Tetlanyo (Headman of Arbitration)

Bora

Lekgolobotlo

20

KANYE

Seate Marumo

376 115 908

Kgosana (Headman of Record)

Moshana

Moshana

21

CHOBE

Peter Johane Chika

422 614 001

Kgosi (Sub chief)

Parakarungu

Parakarungu

22

NORTH EAST

Eric Moipolai

207 610 502

Kgosi (Sub Chief)

Matsiloje

Matsiloje

Kgosi (Sub Chief) 4
Moemela Kgosi yo Mogolwane (Senior Sub Tribal Authority and Senior Chief Representative) 1
Moemela Kgosi (Sub Tribal Authority/Chief Representative 2
Kgosana (Headman of Record) 8
Kgosana ya Tletlanyo (Headman of Arbitration) 7
TOTAL 22

DETAILS OF RESULTS FOR THE 2014 ELECTIONS OF MEMBERS OF NTLO YA DIKGOSI

 

1. BOBIRWA REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Letso Malema

539 010 203

Headman of Record

Main Kgotla

Molalatau

24

2

Goitseone Dimakatso-Patane

325 318 307

Headman of Arbitration

Main Kgotla

Bobonong

19

3

Keleapere Moeng Baruti

820 512 805

Headman of Record

Main Kgotla

Semolale

10

4

Keabetswe Mokgethi

707 315 509

Headman of Record

Main Kgotla

Gobojango

1

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

66

TOTAL NUMBER OF VOTES

54

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

1

NAME OF WINNER:      LETSO MALEMA

2.  BOTETI REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Baruntshi Kegapetswe

738 416 601

Senior Sub Tribal Authority

Kadzaramana

Rakops

11

2

Godfrey Serapo

956 314 406

Headman of Arbitration

Naledi

Toromoja

8

3

Keletshwaretse Phetsogang

158 113 001

Headman of Record

Main Kgotla

Mmatshumu

19

4

Oreagetse Machilidza

033 018 308

Headman of Record

Main Kgotla

Mopipi

36

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

89

TOTAL NUMBER OF VOTES

74

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

2

NAME OF WINNER:     OREAGETSE MACHILIDZA

3.  MAHALAPYE REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Tshipe F. Tshipe

732 015 503

Sub Tribal Authority

Main Kgotla

Mahalapye

46

2

Goareng R. Mosinyi

588 112 207

Headman of Record

Main Kgotla

Kalamaree

42

3

Senau Ramaribana

600 917 300

Headman of Arbitration

Setsile

Setsile

3

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

92

TOTAL NUMBER OF VOTES

91

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

3

NAME OF WINNER:      TSHIPE F. TSHIPE

4.  SEROWE REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Kgomotso Boiditswe

722 915 603

Headman of Record

Main Kgotla

Topisi

69

2

Opelo Disang

953 515 704

Headman of Record

Main Kgotla

Mmashoro

6

3

Lenkagetse Keipeditse

469 618 007

Headman of Record

Main Kgotla

Tshimoyapula

4

4

Goitseone Montsho

909 713 004

Headman of Arbitration

Seletamotse

Serowe

2

5

O.K. Motalaote

212 715 308

Headman of Arbitration

Botalaote

Serowe

4

6

Klaas K. Motshidisi

608 810 709

Headman of Record

Main Kgotla

Palapye

52

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

177

TOTAL NUMBER OF VOTES

138

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

1

NAME OF WINNER:       KGOMOTSO BOIDITSWE

5.  TONOTA REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Diloro Segwabe

700 310 600

Sub Tribal Authority

Main Kgotla

Sefhophe

28

2

Ishmael Ditsele

295 310 203

Headman of Record

Main Kgotla

Mogapi

13

3

Kgosidialwa Moalosi

728 410 702

Headman of Arbitration

More

Tonota

46

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

87

TOTAL NUMBER OF VOTES

87

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:          KGOSIDIALWA MOALOSI

6. TSWAPONG REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Sello M. Moroka

506 619 006

Sub Tribal Authority

Main Kgotla

Lerala

16

2

Bokopano Koodibetse

723 315 906

Sub Tribal Authority

Main Kgotla

Pilikwe

13

3

Galeakanye Modise

763 010 504

Headman of Record

Main Kgotla

Sefhare

52

4

Balebetse Moloko

560 310 202

Headman of Arbitration

Modisa

Lerala

19

5

Obert Thutwa

321 117 706

Headman of Record

Main Kgotla

Mokobeng

24

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

139

TOTAL NUMBER OF VOTES

124

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:        GALEAKANYE MODISE

7.  TUTUME REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Rapelang Khuwe

503 915 702

Headman of Record

Marobela

Marobela

55

2

Rebagamang Rancholo

137 518 204

Sub Tribal Authority

Main Kgotla

Nata

37

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

104

TOTAL NUMBER OF VOTES

92

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:               RAPELANG KHUWE

8.   GHANZI EAST REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Esau Molehele

289 416 402

Headman of Arbitration

Morama

Ghanzi

2

2

Martha T. Xao

866 723 304

Headman of Record

Grootlaagte

Grootlaagt

2

3

Justice Moseki

966 671 205

Headman of Arbitration

Khurakhura

Ghanzi

6

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

11

TOTAL NUMBER OF VOTES

10

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:      JUSTICE MOSEKI

9.  GHANZI WEST REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Lobatse Beslag

486 311 808

Sub Chief

Main Kgotla

New Xade

17

2

Mbao Kahiko

505 017 100

Headman of Arbitration

Charleshill

Charleshill

12

3

Simon U. Kambura

710 917 006

Headman of Records

Makunda - Main Kgotla

Makunda

5

4

Motsatsi Madigwe

957 012 002

Headman of Arbitration

Pitlagano

Kole

13

5

Orateng L. Mothibi

821 320 702

Headman of Arbitration

Diachencha

Ncojane

6

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

65

TOTAL NUMBER OF VOTES

53

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:      LOBATSE BESLAG

10.  KGALAGADI NORTH REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Moeti Monyane

916 816 205

Headman of Arbitration

Ga-Mosiiwana

Tshane

24

2

Joseph M. Phori

524 211 801

Headman of Record

Tshwaraganang

Phuduhudu

23

3

Bojosi Motshoge

541 116 703

Headman of Arbitration

 

Tshane

3

4

G.M. Molatole

154 012 407

Headman of Arbitration

Sebogodi

Lokgwabe

6

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

90

TOTAL NUMBER OF VOTES

56

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:     MOETI MONYAMANE

 

 

11. KGALAGADI SOUTH REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Gabriel Ntau

340 917 305

Headman of Record

Maleshe

Maleshe

13

2

David S. Toto

313 319 400

Sub Chief

Tsabong

Tsabong

57

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

76

TOTAL NUMBER OF VOTES

70

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

2

NAME OF WINNER:           DAVID S. TOTO

 

12.  LETLHAKENG REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Itsoseng Gaoonwe

550 111 104

Senior Chief Rep

Goo-Modimo

Letlhakeng

71

2

Martin B. Puleng

725 110 202

Headman of Arbitration

Kgosing

Dutlwe

9

3

Makgabane Tsiane

860 315 401

Chief Representative

Goo-Tsiane

Takatokwane

18

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

98

TOTAL NUMBER OF VOTES

98

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:     ITSOSENG GAOONWE

 

13.  MOLEPOLOLE REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Basonoko Phuthegelo

774 754 402

Headman of Arbitration

Mogotsi

Molepolole

12

2

Morulaganyi T. Makgasane

768 217 804

Senior Chief Rep

Lentsweletau

Lentsweletau

45

3

A. Mhiko

600 111 608

 

 

 

6

4

M. Motswagole

114 210 702

 

 

 

36

5

N.A. Kopelo

692 813 704

 

 

 

51

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

194

TOTAL NUMBER OF VOTES

150

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

4

NAME OF WINNER:      NAMETSO A. KOPELO

 

14.  THAMAGA REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Colly Cock

276 919 809

Headman of Arbitration

Masetedi

Kumakwane

29

2

Edson S. Gobuamang

612 714 006

Chief’s Representative

Thamaga

Thamaga

25

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

58

TOTAL NUMBER OF VOTES

54

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:        COLLY COCK

 

15.  MAUN REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Oleyo Ledimo

669 210 700

Headman of Record

Maun

Maun

21

2

Kegaisamang Ramokwena

919 313 901

Headman of Arbitration

 

Maun

16

3

Gokgatlhang T. Moalosi

665 410 501

Headman of Record

Sankoyo

Sankoyo

9

4

Moeti Moeti

653 313 004

Headman of Arbitration

Boyei

Maun

1

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

51

TOTAL NUMBER OF VOTES

47

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:                 OLEYO LEDIMO

 

16.  NGAMI REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Tjazako Munduu

415 114 011

Headman of Arbitration

Bothatogo

Bothatogo

38

2

Kebonyetsala Fish

456 216 508

Senior Chief’s Rep

Nokaneng

Nokaneng

15

3

Nxamoshe Xawe

334 610 302

Headman of Arbitration

Bosarwa

Nokaneng

5

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

70

TOTAL NUMBER OF VOTES

58

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

3

NAME OF WINNER:                 TJAZAKO MUNDUU

 

17.  OKAVANGO REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Sembaranda Poroto

349 214 904

Headman of Arbitration

Lebodu

Xakao

14

2

Keemetse Johane

855 816 012

Headman of Arbitration

Newtown

Ngarange

2

3

Disho Ndhowe

553 618 602

Headman of Record

Seronga

Seronga

31

4

Moneya Dibebe

433 010 901

Headman of Record

Nxamasere

Nxamasere

6

5

Sarefo Mombeko

040 314 803

Headman of Record

Ikoga

Ikoga

15

6

Kebatenne Kesietswe

942 515 702

Headman of Arbitration

Samoxoma

Seronga

7

7

Thirori Andreck

462 618 003

Headman of Arbitration

Mashosho

Etsha 1

3

8

Mutembo Mbambo

910 615 408

Headman of Record

Shakawe

Shakawe

22

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

116

TOTAL NUMBER OF VOTES

100

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:          DISHO NDHOWE

 

18.  NGWAKETSE WEST REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Kebuilwe D. Pule

903 711 609

Headman of Arbitration

Moriti

Mabutsane

37

2

Pekenene Sekwenyane

401 015 902

Senior Chief’s Rep

Sebohelo

Phitshane Molope

11

3

Kekailwe M. Tefiso

107 711 206

Chief’s Representative

Letsaga

Sekomoa

42

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

111

TOTAL NUMBER OF VOTES

90

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

1

NAME OF WINNER:            KEKAILWE M. TEFISO

 

19.  MOSHUPA REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Makwa Thebe

524 317 406

Headman of Arbitration

Bora

Lekgolobotlo

31

2

Abel C.Mosielele

111 710 603

Senior Chief Representative

Kgosing

Manyana

31

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

62

TOTAL NUMBER OF VOTES

62

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:     MAKWA THEBE

 

20.  KANYE REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Seate Marumo

376 115 908

Headman of Record

Moshana

Moshana

32

2

Basiamang Ramokone

430 512 003

Headman of Arbitration

Maoto

Kanye

23

3

Kedirile K. Letshabo

014 815 105

Senior Chief Rep

Molapowabojang

Molapowabojang

13

4

Reuben Mosala

954 111 804

Headman of Records

Mmathethe

Mmathethe

12

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

106

TOTAL NUMBER OF VOTES

80

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

2

NAME OF WINNER:    SEATE MARUMO

 

21.  CHOBE REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Peter Johane Chika

422 614 001

Kgosi

Parakarungu

Parakarungu

2

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

5

TOTAL NUMBER OF VOTES

2

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:     PETER JOHANE CHIKA

 

22.  NORTH EAST REGION

 

NO

NAME OF CANDIDATE

ID NO.

DESIGNATION

KGOTLA

VILLAGE

NO. OF VOTES

1

Eric Moipolai

207 610 502

Kgosi

Matsiloje

Matsiloje

4

2

Mosojane Sibangani

008 917 406

Kgosi

Mosojane

Mosojane

3

3

Nkageng Simon

727 819 708

Kgosi

Tatising

Tatisiding

1

4

Ramokate Thuso

711 410 301

Kgosi

Makaleng

Makaleng

1

TOTAL NUMBER OF THE ELECTORAL COLLEGE

9

TOTAL NUMBER OF VOTES

9

TOTAL NUMBER OF SPOILED BALLOTS

0

NAME OF WINNER:        ERIC MOIPOLAI

 

Printable version
Copyright © 2011 Government of Botswana. All rights reserved.